חוויות ורשמים מתערוכת היאכטות הגדולה בעולם

התערוכה הימית, מהגדולות בעולם מתקיימת כבר שנים בעיר דיסלדורף בצפון מערב גרמניה בסמוך מאוד לנהר הריין. 

Düsseldorf Boat Show 2020
הכניסה לתערוכה

התערוכה כוללת מייצגים ומוצרים הקשורים לים, החל מסירות מפרש לילדים, ועד מגה יאכטות לאוליגרכים. מגלשנים, קייטים וסקוטרים ועד לציוד צלילה וצילום תת מימי מיקצועי. מחבילות תיור והפלגות ועד ספארי בניבכי החשמל המנוע האלקטרוניקה והמכניקה של כלי השייט.

כל מה שקשור לשייט, לים ולאוהבי התווך הימי ניתן למצוא בתערוכה. אם זה לא שם, זה ככל הנראה לא קשור לים.

את האהבה לים מקנים ומשביחים החל מהגיל הצעיר, ניתן לצפות בהדרכות ילדודס ממש צעירים על סירות אופטימיסטים בבריכה מקורה שמאווררי ענק משמשים שם כתחליף לטבע, בייצור רוח מדומה. אמנם אנחנו בארץ התברכנו בתנאים שכל השנה ניתן לאפשר לצעירים להפליג על אופטימיסטים, בארצות הקור הללו שהטמפרטורה בתקופה זאת של השנה נעה מעל ומתחת לקיפאון הרי שזה פתרון אופטימלי וראוי. ואכן עשרות בני ובנות נוער מצטופפים בתור להפליג על אופטימיסט בבריכה.

Düsseldorf Boat Show 2020
שיט בבריכה

היכטות שמוצגות בתערוכה הינן מפס הייצור האחרון וכוללות לא מעט אבי טיפוס. ניכר המעבר מהנעת ציר להנעת ברך כולל בספינות של 60 רגל. המתקדמים כבר עברו לברך מתכווננת עם טראסטרים קידמיים ואחוריים המאפשרים תנועה בכלל המישורים ללא כל בעיה. 

מנוע לדוגמא

מגמת הסירות המיועדות להשכרות / צארטרים מתרחבת ותופסת חלק ניכר מקווי הייצור והפיתוח. אלו סירות לתקופת החזקה ובעלות קצרה יחסית מה שבא לידי ביטוי בגימורים, בבנייה להמונים ובפשטות יחסית לאלו שמייעדים עצמם לבעלות פרטית בין אם הן תחרותיות או קרוזריות. 

כמעט כל ספינה חדשה כיום כבר בבנייתה מוסיפה לעצמה כ2-4 רגל אורך באמצעות פלטפורמת הירכתיים שניפתחת ומוסיפה משטח לירידה לים, לעמידה ולבישול על כיריים ומנגל חיצוניים. מה שאיפיינו בעבר את באווריה הפך להיות נחלת כמעט כולם. 

Düsseldorf Boat Show 2020
פלטפורמת ירכתיים מוסיפה הרבה פינוק

הפינוקים לא נגמרים בפלטפורמה, הם ממשיכים במשטחי שיזוף, במקררי קוקפיט, בשולחנות הידראוליים ועוד פינוקים. 

מגמה נוספת שניתן לראות בסירות הינה הגישה של חלוץ קטן ממאה אחוז המאפשר שינויי מיפנה ומהפכים ללא יד אדם. גם ככה כלל הוינצים והשליטה לסירה הועברו אחורה לעמדת הסקיפר ולא צריך לטרוד את מנוחת האורחים השטים, בלזוז לרגע לצורך מתיחת מיתר זה או אחר. בד בבד עם ה- Self Tacking Jib, הוסיפו מעלן עם גישת החבל ללא סוף (ENDLESS LINE) לצורך שימוש ברוחות צד וגביות בדריפטרים אסימטריים ובקוד זירו שניפרשים בקלות מעמדת הסקיפר ללא עלייה על הסיפונים. 

כמות צעצועי המים כולל סקוטרים, מזרוני ענק כולל ממונעים, סאפים וקייקים מתנפחים נצפו ברמה של הצפה. 

צעצועים

לאור השימוש ההולך וגובר במערכות הצורכות חשמל, ניתן דגש  להצגת שיטות טעינה ומשטחים סולריים מתקדמים כולל שטוחים וגמישים. 

לא ניפקד מקומן של המערכות להתפלת מים בשיטת אוסמוזה הפוכה, מערכות קטנות יחסית מגיעות ליכולת ספיקה וייצור של למעלה ממאתיים ליטר בשעה.

מחמם את הלב לראות את הכמות המרשימה של ישראלים בתערוכה, לצד הדילרים הישראליים שמייצגים את יצרני הסירות וספקי המערכות (עובדים קשה מאוד, המון שעות ביום למשך שבוע שלם) ראינו אוהבי ים רבים מישראל שבאים לראות להתרשם ובמאמר מוסגר אנו יודעים על כמה עיסקאות מכובדות ויפות מאוד שסיכמו הדילרים שלנו עם לקוחות מארצנו. 

כולנו תקווה שהרכש המכובד יפקוד את המרינות בארץ, גזירות המיסוי הבלתי סבירות מעלות את מחיר קניית הספינות ביותר משליש מה שמביא חלק גדול מהרוכשים להשאיר את הספינות באירופה ולחבור אליהן תכופות לצורך השימוש בהן.

Düsseldorf Boat Show 2020
קטמרן חדשה

הקטמרנים תופסים חלק גדל ומתרחב בתערוכה כולל המגמה למעבר לטרימרנים ולקטמרנים המוקטנים שמאפשרים את תחושת המונוהול. ראוייה לציון האקסיס מבית בנטו, להערכתי היא תתפוס מקום בארץ בעתיד הקרוב. מקורות יודעי דבר סיפרו לנו שאחד מבתי הספר במרכז רכש קטמרן שכזאת.

יכטות העל מבית ה-X, השבדיות, הפיניות, הנורבגיות, הצרפתיות בנטו, ג'אנו, הגרמניות בוואריה, הסלובניות האיטלקיה החתיכה סולאריס שטרם נראתה בארץ עם הדופור, המודי , הדהלר אלן  והנזה ועוד רבות טובות יפות ואחרות כולן, מבלי לפגוע באף אחת שלא הזכרנו, עושות טוב ונעים על הלב לכל אוהב ים שהגיע לתערוכה הכל כך יפה מרשימה ושווה הזאת.

ארבעה ימים תמימים של מעבר בין אולמות ותצוגות ולא הספקנו אפילו מחצית ממה שיש עוד לראות לשאול ולהתרשם. אז קדימה, בואו נסגור את 21 בינואר 2021, ניפגש בארץ על המים ובשנה הבאה בדיסלדורף.

boot Düsseldorf

שלמה מומו כהן.

קומודור קהילת שייטי הכרמל

תודות לחברינו שהדריכו במקום:
אבירם ואיזי סוויסה, ארן נוימן, ליאור סופר, אייל מילבסקי, קובי קוריאט, אסף ויהודה זומר, שליו זומר, רועי קליימן, גולן, איתן פרידלנדר, יונתן ברסלר, גל וגיורא קדר ועוד…..