עידוד התחרותיות בקהילה עממית

קהילת שייטים כרמל הוקמה במטרה לקדם את תחום השיט בישראל ובאזור הצפון בפרט. במסגרת פעילותה מקיימת הקהילה פעילות שיט ענפה במספר סגנונות.

פעילות השיט התחרותית הינה אחת מפעילויות אלה והיא מושפעת בצורה משמעותית מכמות הסירות המשתתפות ורמתן.

קהילת שייטים כרמל חברה עם הפורום לקידום השיט בבחירת שיטת הניקוד (Handicap) העולמית – ORC. שיטה זו הינה שיטה פתוחה מבוססת מדידות המאפשרת להגדיר מקדם לכל סירה בצורה אמפירית. שיטה זו מאפשרת לסירות שונות מכל העולם להתחרות בתנאים שווים. לפרטים נוספים על שיטה זו והשיטות שקדמו לה ניתן לקרוא בדף זה.

למרות המשיכה שיש לשייטים רבים לפעילות שיט תחרותית, שיט מסוג זה עשוי להיות די מאיים. הן בהיבט רמת הידע הנדרשת מהמתחרים, הלחץ על המשתתפים בזמן התחרות וגם ההשקעה בזמן ובכסף למי שרוצה להתקדם ולהשתפר.

לפני שנים רבות הומצאה התחרות העממית אשר בד"כ כללה דרישה להגעה בזמן יעד מסוים לקו הסיום או אפשרה שימוש במנוע תוך קבלת ניקוד שלילי על כך. שיטת הניקוד החדשה (ORC) על כל יתרונותיה מצריכה ממשתתפים חדשים לבצע מספר פעולות (בכללן מדידות, המסופקות בחינם, ותשלום על תעודת ניקוד לארגון ORC) ועל כן מקשה על משתתפים חדשים ופחות מנוסים להצטרף לשיט התחרותי. קיימים לא מעט משתתפים אשר מעוניינים להתחרות על המים אך לאור הדרישות אשר תוארו לעיל, מצטרפים במקום לשיוט העממי.

לשם כך החליטה הנהלת הקהילה להכניס קטגוריה חדשה: קאדטים. קטגוריה זו מאפשרת לכל סירה שרוצה, להתחרות על אותו מסלול עם הסירות התחרותיות, על פי אותם החוקים. קטגוריה זו מאפשרת לסירות חדשות להתנסות בשיט תחרותי אמיתי, מבלי ההשקעה הראשונית הנדרשת. חשוב לציין שבשביל לשמור על האטרקטיביות של השיט התחרותי ולאפשר לסירות למדוד את עצמן אל מול סירות אחרות ושונות, קטגורית הקאדטים לא נמדדת בסוף התחרות, מיקום הסירות המסיימות לא נרשם והן לא מקבלות פרסים (חשוב לציין שבלי ניקוד, זה לא אפשרי לדעת מי באמת הגיע ראשון כי הוא שיט יותר טוב ומי הגיע ראשון כי יש לו כלי שיט יותר מהיר).

המטרה, כמובן, הינה לעודד שייטים נוספים להצטרף לעולם התחרותי ולחזק את התחום הזה באזורינו. שיט תחרותי הינו מאתגר יותר, מסודר יותר ומעניין יותר.

קהילת שייטים כרמל והפורום לקידום השיט ממשיכים לעודד שייטים חדשים להצטרף לעולם התחרותי:

למעוניינים לקרוא יותר על שיטת הניקוד ORC ולרוצים להירשם לקבלת תעודה, ניתן לקרוא בדף זה.

קהילת שייטים כרמל תמשיך להיות קהילה הפונה גם לקהל העממי ותמשיך לקיים פעילויות שיט לקהל זה. עם זאת חשוב לוודא שפעילויות אלה לא מתנגשות עם פעילויות השייטים התחרותיים על למנת לאפשר את עליית הרמה של השייטים באזורינו.

השיוטים העממיים ימשיכו להיות חלק בלתי נפרד מהשיוטים ההיסטוריים, כגון שיוט ערים, ושיוטי הזיכרון השונים, כגון השיוט לזכר חללי אח"י דקר ואח"י אילת והשיוט לזכר בני הזוג פלצור. עם זאת שיוטים תחרותיים במהותם, כגון אליפות החורף הצפונית יכילו מקצים תחרותיים (וקאדטים) בלבד.