סופרים שבועות ב-GPS

GPS Week rollover

לאחרונה סיימנו את שיוט הערים ה-65. במהלך השיוט עשינו שימוש באפליקציה חדשה שעזרה לנווט אל השערים וקווי הסיום ותיעדה את זמן המעבר המדויק בשערים במקום מרכזי מה שהקל על צוות ניהול התחרות.

במהלך ניתוח התוצאות נתקלנו בתופעה מעניינת בשלושה מהטלפונים הניידים שבהם השתמשו המתחרים. בטלפונים אלו דווח זמן המעבר עם תאריך של לפני כ-20 שנה.

לאחר לא מעט בלבול, ניתוח וקריאה באינטרנט הסתבר שהמקור לתופעה הוא תקלה ידועה במקלטי GPS ישנים אשר נקראת GPS week rollover.

התופעה נובעת מהדרך שבה מקלטי GPS אחסנו את התאריך. הם השתמשו בתא זכרון בגודל של 10 ביטים. תא כזה מאפשר לשמור 1024 ערכים כלומר 1024 שבועות. מכיוון שמערך ה-GPS הופעל לראשונה ב-5/1/1980, כל 1024 שבועות מאותו תאריך (בערך 19 וחצי שנים) מתאפס התא בזכרון ל-0. איפוס כזה התרחש ב-1999 וב-2019.

אם כך, אנו יכולים להסיק שיש לנו עוד לפחות 16 שנים עד שזה יקרה גם למכשירים שלנו. אז מסתבר שזה עלול לקרות למכשירים השונים גם בתאריכים אחרים. חלק מהיצרנים יודעים להתמודד עם התופעה גם שנים מעטות לאחר האיפוס ולאחרונה צפו דיווחים באינטרנט על מכשירים שחווים את התופעה ב-2022.

אז מה ניתן לעשות על מנת להתמודד עם התופעה:

כפי שציינתי בהתחלה התופעה התגלתה במכשירי טלפון שאינם ישנים מדי (Samsung Galaxy Note 9, Samsung Galaxy S7) ועל כן עלול לתפוס אותנו בעוד מקומות לא צפויים. עם זאת, עדכון גרסת מערכת הפעלה של הטלפונים פתר את הבעיה.

דרך אגב, פעם הבאה שהאיפוס הזה יקרה הוא ב-2038. תהיו מוכנים…

לקריאה נוספת:

Panbo